Mika Heinolle 1Dan TU11 Dan kokeesta

19.6.2021

Mika Heino suoritti 1Dan mustan vyön 19.6.2021 pidetyissä TU11 isoissa vyökokeissa, missä seuramme Timo Jansson ohjasi koetta. 

Yhteistyöseuramme TU11:sta järjestämissä erittäin isoissa DAN vyökokeissa seuraamme saatiin uusi musta vyö -> 1Dan Mika Heino.

Erittäin lämpimät Onnittelut Mikalle!

Vyökokeen pitivät Hannu Vikström 5. dan ja seuramme Timo Jansson 4. dan. Arvostelusta vastasivat myös Teemu Heino 6. dan ja Petteri Kauppinen 5. dan, he toimivat samalla vyökokeen hyväksyjinä. 

17 uutta Dan arvoa (29Dan arvoa yhteensä kokelailla ja paikalla 49Dan arvoa laskettuna yhteensä) myönnettiin 19.6.2021, jossa mukana myös Timon suosituksesta seuramme Mika Heino. Mika on pitkän linjan ja vanhan koulukunnan taekwondo harrastaja. Vihdoinkin Mika pääsi laittamaan lantiolleen mustan vyön, joka on enemmän kuin ansaittu. 

Vyökokeet kestivät kaikenkaikkiaan reipas 7h ja lopussa vielä palautteet sekä valokuvaus, joten koko kesto taisi mennä työpäivän pituiseksi eli 8h. Puolessa välissä oli 45min ruokapaussi ja teoriakoe samalla.

Timo operoi vyökokeen suunnittelussa jo viime vuonna TU11 arvojen ja normikokeiden mukaan laittaen pieniä mukavia lisämausteita vielä kokeeseen mukaan, ottaen huomioon koronan, rajoitukset, henkilöt, iät, sukupuolet, rajoitteet sekä tilanne, kuuma päivä, vyökokeen vaativuudet sekä fyysisten suorituksien kesto ja mahdolliset loukkaantumiset ym tärkeät vyökokeen kulkuun vaikuttavat asiat.  

Timolle koe oli myös hyvää ja arvokasta kokemusta isomman DAN ryhmän kokeen ohjaamisesta ja suunnitelman tekemisestä. Kokeesta tuli positiivista palautetta kokelailta, mestareilta Teemu Heinolta 6Dan ja Petteri Kauppiselta 5Dan sekä uudelta mustalta vyöltämme Mika Heinolta.

Mikan uurastus vyökokeessa fyysisesti oli Timon mielestä hienoa katseltavaa ja tietty tsemppipeukku seuramme harrastajalle, tehdä kaikkensa ja näyttää sitä asennetta mitä meiltä ja tulevilta mustilta pitää myös löytyä. Timo tiesi kyllä, että asenteesta ei ainakaan Mikan vyökoe tule reputetuksi. 

Mikan palaute vyökokeesta ja oman Taekwondo-polun tekstiä alkoi kivasti tulemaan uudelta 1Daniltamme:

Mikan kertomaa:

Kesän kuumin päivä, +30 astetta. Luvassa 1Dan koe 30 vuotta TaeKwonDo:n aloittamisen jälkeen. Olihan se jo aikakin!


Sopiva jännitys kasvaa ajellessa salille kello 8:00 lauantai aamuna.
Tekniikat on vielä kerrattu edeltävän kahden viikon aikana useasti ja hiottu liikeradat kohdalleen. Kaikki on siis enää tekemistä vaille valmista.


Vyökokeen aluksi julkaistaan ohjelma joka kertoo kokeen alkavan nyt (09:00) ja olevan ohi noin kolmen tai neljän aikaan iltapäivällä. Tiedossa on siis pitkä päivä, johon tulee mahtumaan paljon onnistumisia ja itsensä ylittämisiä, mutta myös eittämättä haastavia hetkiä, teknisesti ja fyysisesti.


Mustien vöiden kokeessa ei neljää koetta valvovaa useamman Dan:n ohjaajaa vakuuteta muutamalla toistolla teknisestä osaamisesta tai oikeasta asenteesta.


Perustekniikan käsi- ja askel-tekniikoihin keskittyvä ensimmäinen osuus päättyy runsaan hikoilun ja lukemattomien toistojen jälkeen.
Vertaamalla ensimmäiseen osioon käytettyä aikaa ja vyökokeen ohjelmaa, käy tässä vaiheessa jo selväksi, mikä tulee olemaan suurin yksittäinen kokeen läpäiseminen ja epäonnistumisen erottava tekijä. Asenne! Asenne jolla pyydetyt tekniikat tehdään toisto toisensa jälkeen!


Potkuosio perusmuodossa sekä pistehanskoihin on pitkä ja hikinen, mutta tässä vaiheessa voimia on hyvin jäljellä ja reilun tunnin mittainen potkujakso tuntuu hauskalta, tästähän Taekwondossa on kyse!

Seuraavana on vuorossa kombinaatiot jossa yhdistyvät edellisten osioiden tekniikat sekä muutaman tunnin rasitus. Vyökokeen laatija Timo + Hannu on keksinyt kombinaatioiksi koordinaatiota, kehon hallintaa, kestävyyttä ja asennetta mittaavia toisinaan jopa mielikuvituksellisia sarjoja. Joidenkin sarjojen kohdalla jokaisella kokelaalla vaikuttaa olevan oma näkemys siitä mikä oli se kymmenes tekniikka tässä sarjassa ja vaikka muoto pysyy kasassa se ei joka hetki ole yhteneväinen. Taas kerran tärkein kokelasryhmää yhdistävä ja kuvaava tekijä on selvästi asenne tekemiseen, kestipä tätä vielä yhden tai kymmenen sarjan ajan. Kukaan ei aio luovuttaa väsymykselle.


Lyhyen juomatauon aikana on mahdollisuus vetää henkeä ja palauttaa vähän jo väsyneeseen mieleen ja lihasmuistiin liikesarjat. Seuraavana vuorossa on siis Poomsae. Liikesarjat käydään läpi järjestyksessä ensimmäisestä kahdeksanteen ja tämän jälkeen vielä ylempien vöiden omat liikesarjat. Ensimmäinen Poomsae tehdään muutaman kerran uudelleen, jotta kaikki saavat täydellisen suorituksen, osa mennään läpi vain kerran kunnes päästään viimeiseen ja suurimmalle osalle uuteen kahdeksanteen liikesarjaan. Tässä kohtaa väsymys vaikuttaa jo osalla sen verran että ryhmä päästetään seuraamaan ylempien Dan-arvojen liikesarjoja tatamin reunalta vasta neljännen yrityksen jälkeen. Kova tempo ja voimakkaat tekniikat kuvastavat edelleen tekemistä liikesarjoissa. Välillä tekniikka vain tulee väärään paikkaan ja näin liikesarja jää jollain kesken. Tämä korjataan toistamalla liikesarja uudelleen kovalla asenteella. Kaikki hyvin siis, ilmeisesti, edelleen tässä vaiheessa.

45minuutin ruokatauon (jossa teoriakoekin pitää ehtiä tekemään) aikana on hyvä tehdä investointi uuteen pukuun paikallisessa varustemyymälässä ja vaihtaa se päälle ensimmäisen puvun tilalle, joka on märkä kuin suoraan uimasta tullessa ja liimautuu ikävästi kiinni, haitaten jo potkujenkin suorittamista.
Taukoa seuraavat otteluliikkuminen, askelottelut ja vapaamuotoisempi itsepuolustusosio lämmittää taas tauolla jäähtyneet lihakset ja valmistaa seuraavaan suurempaan kokonaisuuteen, josta on lupa odottaa HAUSKAA, mutta kokemuksesta tietäen myös samalla raskainta osuutta, Ottelua.

Varusteet päälle ja kuuntelemaan ohjeita. Aktiivista ottelua tulee kertymään lähemmäs puoli tuntia! (toki useassa pienemmässä osassa). Uusi puku ja vanhat sekä osittain lainatut varusteet (niille alasuojille oli tarve!) päällä alueen keskelle ja ensimmäinen ottelu on valmis alkamaan. Pisteitä otetaan ja menetetään, seuraava levännyt vastustaja astelee alueelle ja sama alkaa uudelleen. Hiki virtaa, juomaa kuluu, jalat painavat. Jossain vaiheessa turhat potkut ja liian innokas pisteiden hakeminen alkaa karsiutumaan pois ja jäljelle jää keskittyminen täydellisen paikan avautumiseen ja sen hyödyntämiseen. Ja Asenne! Tämä on edelleen sitä parasta Taekwondoa. Kaikki hauska loppuu aikanaan ja niin myös otteluosuus. Salin lattialla makaa toista kymmentä hikistä valkoiseen asuun ja suojiin pukeutunutta kamppailijaa irroitellen suojia ohjeistuksen mukaisesti.


Tämän jälkeen vuorossa on murskaus. Jokainen suunnittelee itselleen radan ja murskauksessa käytettävät tekniikat 2min annetun ajan puitteissa. Murskaukset alkavat ja niin tekniikat kuin suorituksetkin vaihtelevat helpoista hankaliin ja kovista hieman rauhallisempiin. Tässä vaiheessa ollaan jo voiton puolella, siis pakko olla. Ollaanhan? Yhdentekevää. Murskauksessa se ratkaisevin tekijä on sama kuin kaikessa jo aiemmin tehdyssä. Se asenne. Järkevä, teknisesti oikea ja täydellä asenteella ja voimalla tehty tekniikka! Laudat antavat periksi yksi toisensa jälkeen rystysten, kämmensyrjän, jalkapöydän tai kantapään alla! Kukaan ei jätä murskaamatta jokaista suunniteltua lautaa, vaikka yrityksiä vaaditaan muutamassa kohtaa useampi kuin se yksi täydellinen suoritus.


Seuraavaksi istutaan alas ja otetaan vastaan palaute ja tuomio!
Positiivista palautetta tulee useammalta vyökokeen valvojalta vaihtelevista aiheista. Yksi lause jää mieleen erityisesti. ”Meillä vyökokeen pitäjillä oli yhteinen mielipide siitä, että koko ryhmällä oli tavoite päästä läpi, suorittaa tekniikat vähän paremmin kuin edessä oleva ylempi vyöarvo, eikä luovuttaa. Tämä näyttäytyi tekemisessä kaikille ohjaajille. Kukaan ei ollut sanomassa ”stop, kumarrus, pakataan kamat ja mennään kotiin.” Kaikilla oli tekemisessä mustilta vöiltä vaadittava asenne!”
Korjattavaa löytyy myös paljon, pääasiallisesti ei isoja juttuja, mutta niitä pieniä. Jokaiselle jotain myös tällä saralla. Jokainen tietää nyt mitä omalla kohdalla kannattaa painottaa harjoittelussa.
Tässä vaiheessa jo odottaa kuulevansa sen mitä sitten jo kuullaankin: ”Kaikki ovat läpäisseet vyökokeen ja heille myönnetään haettu vyöarvo!!” Jes!! Nyt se on siinä, 30v siinä kesti, enemmän ja vähemmän tavoitteellisesti. Toisaalta, ei yllätä. Valmistautuminen pisteeseen saakka, jossa itse tietää olevansa valmis niin teknisesti kuin asenteellisesti. Kaikki edellä oleva ei kuitenkaan ole koko totuus. Seuraava lause vyökokeen valvojalta pysäyttää jokaisen sisäiset juhlat hetkeksi. 
”Kaikki ovat läpäisseet vyökokeen ja heille myönnetään haettu vyöarvo!!”... Paitsi seuraavat henkilöt: xxx, xxx. Vaikeudet liikesarjojen kanssa eivät mahdollista vyöarvon myöntämistä tällä hetkellä. Kaikki eivät siis läpäisseetkään vyökoetta huolimatta hyvästä asenteesta, epäilemättä useamman kuukauden valmistautumisesta ja edellisen lähes 7h aikana annetuista näytöistä! Korjattavat asiat ovat tiedossa ja henkilöt saavat ohjeet miten ja koska vyökoe on mahdollista tulla uusimaan.


Omalla kohdalla vyön väri kuitenkin päivittyy siihen viimeiseen väriin joka vyöllä ja paperilla tulee koskaan olemaan, mustaan vyöhön!
Viimeinen kuva reipas 20v palvelleen punaisen vyön kanssa peilin edessä ja sitten on aika siirtää tämä vyö eläkkeelle varaston laatikkoon muiden edellisten vöiden joukkoon. Uusi vyö päälle ja uusi kuva päivitetyllä vyövärillä! Alkaa jo hymyilyttää... Vaikka väri on viimein vaihtunut, se on kuitenkin vain vyö ja väri vyössä. Virallinen tunnustus tiettyjen tavoitteiden saavuttamisesta. Harjoittelu tai sen suuremmin elämä tuskin tulee tämän myötä muuttumaan. Asenne harjoitteluun ja asioiden tekemiseen Teakwondon piirissä ja sen ulkopuolella tulee sisältä, omasta fiiliksestä ja tahdosta tehdä jotain enemmän ja paremmin kuin aiemmin. Tahdosta kehittyä ja löytää taas uusi raja rikottavaksi!


Parasta lajissa on kaikesta edellämainituista huolimatta ollut selvästi yksi asia. Ystävyyssuhteet joita yhteinen harrastus ja sen parissa vietetty aika sekä vuodatettu hiki on luonut loppuelämän ajaksi.

Kiitoksia vielä seuramme Master Timolle, hän sai minut suorittamaan vielä vyöpäivityksen kahdesti, ensin mustaan natsaan ja nyt koko mustaan. Treenit ovat hyviä ja tämä Vyökoe oli mahtava, monipuolinen, sopivan raskas ja vaativa koe todellakin, mutta, mutta nyt SE ON SIINÄ!  Kiitoksia treenikavereille, kaikille taekwondo-polkuni varrella tapaamilleni henkilöille. Kiitoksia Teemu, Petteri ja Hannu myös kokeen pitäjille ja arvostelijoille! Niin se Certi tulee sitten aikanaan Kukkiwonilta Koreasta.

Mika Heino 1Dan 19.6.2021